2017. március 24., péntek

A drámaháromszög

A drámaháromszög  Dr. Steven Karpman Drámaháromszög elméletéből származik, melyet 1968-ban fejlesztett ki. Ez egy szociális és pszichológiai modell, mely segít megérteni, hogyan ragadunk bele a kapcsolatainkba. 
Lényegében, amikor benne vagy a háromszögben, az egod működik. A probléma, hogy legtöbbünk az életünk felét ebben a háromszögben tölti, és még csak nem is veszi észre. Ez úgy működik, hogy van a háromszögnek három sarka: az egyik az „áldozat”, a másik a „üldöző”, és a harmadik a „megmentő”. Életünk során egyik szerepből a másikba kerülünk, vagy egyszerre többen is részt veszünk (áldozat és üldöző ugyanabban az időben), de amikor valamelyik tüskénket megérintették, igyekszünk a kedvenc szerepünket játszani. Általában ez veszekedések során jön elő, de bármikor máskor is megeshet.

Az áldozat
Az áldozat valakinek, valaminek, vagy valamilyen helyzetnek az „eredményeként” látja magát, és ebbe az Önző Én állapotba ragad bele. Sok „bár csak” mondat szerepel a kommunikációjában. Az áldozat fajtái:
Passzív–agresszív: Nehezen fejezi ki nyíltan a haragját. Például, amikor megkérdezik tőle, hol szeretne ebédelni,az áldozat mindig azt mondja, hogy neki mindegy. De aztán mérges lesz és rosszul

2017. március 23., csütörtök

Az érzelmek biológiája - hogyan neveljük át az agyunkat?


Nemcsak az elménk szokik hozzá bizonyos érzelmekhez, hanem a testünk sejtjei is bizonyos, az érzelmekkel járó, kémiai anyagokhoz. A sejtek olyan receptorokat építenek ki, amelyek alkalmasak a neuropeptidnek egy sajátos kombinációjának érzékeléséhez. Ezek a kombinációk bizonyos érzelmeket kapcsolnak be az agyba. Magyarul, amikor egy bizonyos fajta érzelmet érzünk, az agyunk ennek megfelelően osztályozott neuropeptideket bocsát a sejtjeinkbe. Minden érzelem vagy érzelemadag, amit megtapasztalunk, egy azonnali neuropeptid adag megtermelésével jár. Amikor ugyanazt az érzést többször érezzük, vagy folyamatosan ugyanabban az érzelmi állapotban vagyunk, akkor a test kiépít egy olyan receptort, amely ezeknek a peptideknek a fogadására szolgál. És a sejtosztódás folyamán ez így továbbadódik! Tehát, ha például egy nagyon stresszes és mérges, ideges életszakaszon mész keresztül, akkor tudd, hogy a sejtjeid kiépítenek ilyen stresszes, mérges receptorokat, a neuropeptidek fogadására.
Amikor meg akarsz szabadulni a negatív gondolkodástól, legyél tudatában, hogy a tested már kifejlesztett ilyen negatív gondolatok fogadására alkalmas neuropeptideket. A legjobb szándékod ellenére, a tested sejtszinten fog lebeszélni feltett szándékodról, mert tudat alatt a legrosszabb esetekre fogja felkészíteni az elméd.